Volonteri Kulturne udruge KrEdA započeli s provedbom projekta “Knjižnica u gostima”

KrEdA volonteri već više od 10 godina pomažu u radu suhopoljske općinske knjižnice, provodeći program “Vesela knjižnica” namijenjen mladoj čitateljskoj publici, gdje kroz različite radionice i druženja uz pričanje priča aktivno rade na popularizaciji čitanja od najranijih uzrasta.

“Knjižnica u gostima” nova je aktivnost koju su osmislili, također je namijenjena djeci, ali i malo zrelijoj publici.

– Budući da je naša općina prilično velika i neka naselja su dislocirana u odnosu na samo mjesto Suhopolje u kojemu se nalazi naša knjižnica, željeli smo da to ne bude prepreka onima koji žele čitati, a možda nisu u mogućnosti doći do knjižnice. Plan je da naši volonteri jednom mjesečno posjete naselja u općini i svima zainteresiranima, besplatno, dostave željene knjige za čitanje. Za početak smo uz podršku Općine Suhopolje podijelili info letke, kako bi informacija o ovoj mogućnosti došla do onih kojima je namijenjena, a to su uglavnom umirovljenici i ljudi koji nemaju prijevozno sredstvo kojim bi sami došli do knjižnice. Na prvu su ljudi malo začuđeni što mi to nudimo i vjerojatno će proći određeno vrijeme dok se cijela stvar malo ne “uigra”, ali ako i samo jednoj baki uljepšamo dan i donesemo knjigu kojom će skratiti vrijeme ili djecu koja ne mogu do knjižnice razveselimo slikovnicom – smatrat ćemo našu misiju uspješnom– rekli su nam u Udruzi KrEdA.

Za realizaciju ove aktivnosti interes je pokazala i Zaklada Hrvatska za djecu, donirajući sredstva za kupnju još jednog bicikla koji će, u skladu s ciljevima održivog razvoja, KrEdA volonteri koristiti za provedbu. Tako su upravo na Svjetski dan bicikala, 3. lipnja – upravo biciklima prvi letci dostavljeni na odredišta.

– Veseli nas što smo jednom jednostavnom idejom uspjeli spojiti nekoliko različitih benefita – potičemo mlade na aktivniji doprinos zajednici uz motiviranje na tjelesnu aktivnost. Osim toga, dostavljamo ljepotu pisane riječi onima koji nisu u mogućnosti sami doći do knjižnice i uveseljavamo djecu malih ruralnih naselja u Općini Suhopolje omogućujući im pristup raznovrsnim slikovnicama i bajkama. Mislim da je ovo jedinstvena knjižničarska “usluga” u našoj županiji i nadam se da će nam se javiti što više korisnika, jer tada je naš cilj ostvaren– rekla nam je koordinatorica ove aktivnosti Natalija Kožić Lukačević

(www.icv.hr, Kulturna udruga KrEdA)

Volonteri Kulturne udruge KrEdA započeli s provedbom projekta “Knjižnica u gostima”